Menu

Furkunst.dk samarbejder over Fursund

  • Skrevet af 

Den nye bestyrer af cafeteria og selskabslokalerne i Fursundhallen i Selde – Tanja Kær Herbst, har indgået en aftale med furkunst.dk om udstillinger af foreningens medlemmer. Der bliver skiftet udstilling ca. hver anden måned

Den nye bestyrer af cafeteria og selskabslokalerne i Fursundhallen i Selde – Tanja Kær Herbst, har indgået en aftale med furkunst.dk om udstillinger af foreningens medlemmer. Der bliver skiftet udstilling ca. hver anden måned.

Tanja er meget begejstret for ordningen, som giver liv til det meget ”rene” lokale. ”vi trænger til nogle farver på væggene”, siger Tanja. Og det kan furkunst.dk hjælpe os med. Tanja bor på Fur, så hendes kendskab til foreningen furkunst.dk lå lige for. ”vi glæder os til mange gode og spændende udstillinger”, siger hun.

Den første udstiller er maleren Birgitte Støttrup, der med sine fortællende og koloristiske billeder pryder væggene. Udstillingen hænger i maj og juni.

Se evt. http://www.kaers-herligheder.dk

05.08.2012
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

 

Til toppen