Menu

Endelave har førertrøjen på i konkurrence om landsbypris

  • Skrevet af 

Den 26. januar afgør Region Midtjyllands regionsråd, hvem der skal have Årets Landsbypris. Udover æren og et fint diplom, så følger der gode 150.000 kr. med prisen

Den 26. januar afgør Region Midtjyllands regionsråd, hvem der skal have Årets Landsbypris. Udover æren og et fint diplom, så følger der gode 150.000 kr. med prisen.

Forleden har regionens rådgivende udvalg anbefalet Regionsrådet, at Endelave tildeles prisen. Blandt argumenterne er, at Endelave, meget atypisk for øer, har været i stand til at vende en negativ befolkningsudvikling til en positiv, samt et stort lokalt engagement.

Endelave blev oprindeligt indstillet af Småøernes Aktionsgruppe til prisen.

Se Endelaves hjemmeside: http://www.oen-endelave.dk/

På hjemmesiden er der en artikel med diverse links til bl.a. nyhedsindslag i TV-Syd om væksten på Endelave: http://www.oen-endelave.dk/endelave-i-vkst

 

16.01.2011

Til toppen